ДАН ДЕВОЈЧИЦА

ДешавањаComments Off on ДАН ДЕВОЈЧИЦА

Светски дан девојчица је међународни празнични дан који су прогласиле Уједињене нације; он се такође зове Дан девојчица и Међународни дан девојчица. Први Дан девојчица је био 11.10.2012. године. Посматрање подржава више могућности за девојчице и повећава свест о родној неједнакости са којом се суочавају девојке широм света на основу њиховог пола. Ова неједнакост обухвата области као што су право на образовање, приступ образовању, исхрану, законска права, медицинску негу и заштиту од дискриминације, насиље над женама и неслободне дечје бракове. Прослава Дана такође “одражава успешно појаву девојака и младих жена као посебне скупине у развојне политике, програма, кампања и истраживања.”

У нашој школи одржане су радионице на ову тему.

Кроз интерактивни приступ девојчице и дечаци четвртог разреда су говорили о стереотипима и предрасудама-којим пословима се баве дечаци,а којим девојчице,чиме би волели да се баве,имају ли недоумица око неких занимања и зашто,зашто се каже да је плава мушка,а розе женска боја…

Део радионице посвећен је и подизању свести о раним и уговореним браковима-зашто их има,где их највише.

Циљ радионице је подизање свести о мушко-женским односима и оснаживању младих за превазилажење стереотипа.