Дечји мајски ликовни салон

ДешавањаComments Off on Дечји мајски ликовни салон

48. Дечји мајски ликовни салон отворен је у Галерији Народног музеја Краљево, у четвртак, 20. априла 2023, са почетком у 12 сати. Надица Лишанин, виши кустос Народног музеја Краљево, поздравила је публику, осврнула на тему овогодишњег Салона „Композиција“ и изразила своје задовољство радовима који су пристигли и успесима који су ученици остварили.

Жири 48. Дечјег мајског ликовног салона је радио у саставу: Александар Златојевић, дипломирани сликар, професор Уметничке школе у Краљеву, Ненад Димитријевић, дипломирани сликар, кустос конзерватор Народног музеја Краљево и Јасмина Дражовић, историчар уметности, кустос, музејски педагог Народног музеја Краљево. Од пристиглих 349 радова Жири је за излагање изабрао 134 најуспешнија рада из 13 основних школа са подручја Краљева и доделио девет равноправних награда, као и велику награду Салона.

Јасмина Дражовић, кустос Народног музеја Краљево, је прочитала образложење Жирија и позвала награђене ученике да приме награде које је уручио Дарко Гучанин, директор Народног музеја Краљево. Главну награду Салона „Милорад Михаиловић“ добила је Јулијана Марковић, ученица V6 ОШ „Вук Караџић“ Берановац, уз образложење Жирија да се „награђени рад издвојио као аутентични ликовни доживљај и најуспешнији одговор на задату тему, у потпуности задовољавајући формалне и естетске критеријуме. Ликовни елементи су успешно организовани према принципима компоновања, а заобљене криве линије стварају утисак динамике и тока на слици“.

Након тога свечано је уручено и девет раноправних награда: Андријани Живковић, ученици VII4 ОШ „Вук Караџић“, Берановац; Неди Карапанџић, ученици VI4 ОШ „Димитрије Туцовић“ Краљево; Иви Ивановић, ученици VI3 ОШ „Чибуковачки партизани“ Краљево; Душану Станковићу, ученику VII1 ОШ „Јован Цвијић“ Сирча; Урошу Марковићу, ученику VI1 ОШ „Драган Ђоковић Уча“ Лађевци; Анастасији Граховац, ученици V2 ОШ „Чибуковачки партизани“ Краљево; Хелени Радосављевић, ученици VIII1 ОШ „Браћа Вилотијевић“ Краљево; Андрији Вучуровићу, ученику VII1 ОШ „Браћа Вилотијевић“ Краљево; Маши Лађевић, ученици VI2 ОШ „Вук Караџић“ Рибница.

Награда за најбољу селекцију ученичких радова додељена је Марији Ђуровић, ликовном педагогу ОШ „Чибуковачки партизани“ Краљево, док је иста школа добила и награду за најуспешнију у области ликовног образовања и такође је уручена Марији Ђуровић.

Извор: Народни музеј Краљево