Дух средњег века у нашој школи

ДешавањаComments Off on Дух средњег века у нашој школи

20170920_130636

У оквиру манифестације „Краљ Стефан Првовенчани – осам векова“ гости наше школе су били чланови Свебор дружине „Свети кнез Лазар“.  У среду, 20. септембра 2017. године у холу издвојеног одељења на Берановцу одржана је занимљива радионица о прављењу средњовековног оружја и опреме. Иван Лазић, председник Свебор дружине, говорио је о витешком кодексу и најзначајнијим витезовима у нашој историји. Један од чланова дружине и најмлађи ковач оружја у Србији, четрнаестогодишњи Василије Батачанин, показао је присутнима само један део онога што је изашло из његове мајсторске радионице: оклоп, шлем, штитнике, верижњаче… Потпуно сам прави делове средњовековне опреме и познаје скоро све тајне овога заната. Необична прича и изузетна речитост овог дечака одушевила је публику која је имала прилику да се бар на кратко прошета кроз време и види како је изгледао витез тог доба.

Организатори овог програма, Биљана Барловац, директор, Миленко Ђурић, наставник историје, и Сандра Рудњанин, наставник српског језика, добили су обећање да ово неће бити последње дружење са нашим ђацима. Унапред се радујемо поновном сусрету.