Европски дан језика- 26. септембар 2023.године

ДешавањаComments Off on Европски дан језика- 26. септембар 2023.године

Сваке године 26.септембра обележава се Европски дан језика којег је установио Савет Европе и обележавају га све земље чланице те међународне организације којој припада и Србија. Ученици и наставници српског и страних језика који се изучавају  у нашој школи обележили су овај дан са циљем да се јача свест о разноликости језика и промовише култура различитих европских земаља. Ученици су направили изложбу кроз паное на тему “Бонтон-правила лепог понашања“. Писали су и илустровали основна правила поштовања и учтивости на енглеском, немачком,  италијанском и осталим европским језицима. Илустративно- демонстартивним методама представили су  како да се понашамо у свакој прилици, односно шта се сматра пристојним или пожељним понашањем са закључком да како се будемо понашали према другима,  тако ће се и они понашати према нама. Оплемењени новостеченим манирима лепог понашања наши ученици прослављали су вишејезичност али и вишекултуралност и интеркултуралност, толеранцију, отвореност, радозналост, подстакнути на целоживотно учење. Нигде не постоји ограничење колико неко треба да буде стар или млад да би почео да учи страни језик, да упознаје  другу културу или да учи бонтон.

Иако постоје велике разлике међу културама, одређени манири су безвремени и универзални.Уважавањем правила понашања показујемо да поштујемо људе и место на коме се налазимо..

Наставници српског, енглеског, немачког и италијанског језика

Текст написала: Соња Величковић