,,На извору здравља“

ДешавањаПродужени боравак - ДешавањаComments Off on ,,На извору здравља“

Продужени боравак узео је учешће у обележавању Дана хлеба и здраве хране који се обележавао 16. октобра.

Да су житарице основни извор здравља, извор свих минирала и витамина неопходних за правилан развој и несметано фунционисање човечјег организма, ученици су сагледали кроз низ креативно осмишљених и подстицајнихаудио-визуалних и мануелних активности, уз примену савремених и других наставних средстава. Како жито долази до трпазе, била је прва активност у низу осталих, за коју су учитељице израдиле макете воденице и ветрањаче које су се некада, али и данас користе за млевење жита. Кроз презентацију видео садржаја, ученици су научили и схватили значај вредних људи који дане проведе на њиви и брину о томе да жито порасте и стаса за жетву.

Поред житарица, јако је важно и друга храна коју користимо у исхрани. Кроз разговоре са ученицима указано им је на значај правилног одабира хране, али да је при томе јако важно и на који начин одабрану храну припремамо. У низу ликовних и литерарних радионица, ученици су научили да се у храни налазе важни минерали и витамини, као и други састојци од значаја за човека. Водећи се пирамидом исхране, ученици су осмислили свој јеловник за један дан. У последњој активности, пред обележавање Дана хлеба и здраве исхране, ученици су са својим учитељицима правили и компот од јабука, који су са направљеним пекарским производима, изложили у оквиру хуманитарне купопродајне изложбе са осталим ученицима школе.