„Од принца до монаха“

ДешавањаComments Off on „Од принца до монаха“

У оквиру обележавања Светосавске недеље у Библиотеци је приређен програм „Од принца до монаха“ који је осмислио и реализовао вероучитељ Владимир Грујић. Кроз разговор са осмацима краљевачких основних школа, покушао је да расветли значај и улогу Саве Немањића у постављању темеља српског националног бића. Предавање је започето појањем најпознатије богослужбене песме написане у част Светог Саве Српског, „Тропар Светом Сави“, настале из пера Теодосија Хиландарца. Вероучитељ је у наставку вешто употребио савремене дигиталне технологије како би привукао пажњу младе публике, навикнуту на овакав вид комуникације. Дигитална платформа Quizizz му је послужила као добар алат за проверу нивоа знања основаца о личности и животу најмлађег сина Стефана Немање. Квиз-питањима основци су проведени кроз најважније сегменте Савиног живота и рада, а који су пресудно утицали на правац развоја српског народа. Након квиза, вероучитељ је омладини поставио задатак да реше мозаик и погоде шта је на фотографији сакривеној испод њега. Коцкице мозаика су отварали тако што су рецитовали најпознатије песме о Светом Сави, па су се окупљени подсетили дивних стихова Војислава Ј. Илића, Матије Бећковића, Васка Попе, инспирисаних ликом српског светитеља. Ученици који су показали највеће познавање Саве Немањића даривани су поклонима које је обезбедио Храм Светог Саве Краљево. Овај динамични програм, осмишљен по мери младе публике, вероучитељ је заокружио речима да су Вера и Истина основни темељи Светога Саве у просвећивању српског народа.
Ученици наше школе који су присуствовали овом јавном часу наставника верске наставе Владимира Грујића били су: Петра Радоњић 8/1, Ива Ристић 8/2, Јован Вранић 8/3, Душица Рафаиловић 8/4 и Матија Кочовић 8/5.