Шест деценија Андрићеве Нобелове награде

ДешавањаComments Off on Шест деценија Андрићеве Нобелове награде

Како се ове године обележава значајан јубилеј – 60 година од доделе Нобелове награде за књижевност Иви Андрићу, једном од најзначајнијих књижевника у историји српске књижевности, часови српског језика и књижевности су у петак, 10. децембра, били посвећени делу и лику нашег јединог нобеловца. Ученици су имали прилике да виде снимак доделе (https://www.ivoandric.org.rs/latinica/nobelova-nagrada), али и да чују Андрићев говор О причи и причању, коју је велики писац  изговорио на церемонији доделе Нобелове награде у Стокхолму, на данашњи дан, 1961. године.

На Дрини ћуприја, роман који је овенчан наградом, у програму је за средње школе, али се у свим старијим разредима основне школе обрађују Андрићева дела: Мостови, Аска и вук, Јелена, жена које нема, Деца и друге приповетке, па су наши ученици поред досадашњег знања о стваралаштву овог књижевника могли да сазнају и занимљивости са доделе престижне Нобелове награде.