Мали чувари велике планете земље

Међународни Дан планете Земље обележава се сваке године 22. априла, још од 1970. године, са намером да се скрене пажња на значај очувања природе и спречавања негативних последица људских активности по животну средину. Дана, 24.04.2024. године, ученици трећег разредна матичне школе у Рибници су заједно са бибилиотекаром Драганом Бунарџић, наставником математике Миланом Андријанићем, учитељицама Данијелом Грујић и Јеленом Митрић овај важан дан објединили кроз амбијенталну наставу. Ученици су посетили Народну библиотеку „Стефан Првовенчани“ у Краљеву,  Народни музеј и учествовали у радионици КДУ-а „Васкршња чаролија“. На Дечјем одељењу градске библиотеке извели су драмски текст „Суђење“ Лазе Лазића,  а затим кроз дискусију указали на проблеме са којима се планета Земља суочава, односно улогу човека у очувању животне средине.  Трећаци су се  по први пут нашли у Народном музеју и имали су прилику да се упознају са редовном поставком музеја и да открију значајне чињенице из даље и ближе прошлости нашег града. Упоређујући живот у прошлости  и данашње време, ученици  су могли да уоче разлике  у начину живота на планети Земљи  некада и данас. Циљ тематског дана и амбијенталне наставе био је да  се код ученика  развија љубав према планети Земљи, еколошка свест и правилан и одговоран однос према друштвеној заједници и природном окружењу кроз сарадњу са институцијама културе.