Добричино праскозорје

„Добричино праскозорје“ је пројекат посвећен песнику Добрици Ерићу, организује  га Центар за културу и општина Кнић, а од 2020. године подржано је и од стране Министарства културе. Чини га такмичарски и уметнички део кроз које се расветљава лик и дело Добрице Ерића, чува успомена на песника, негује традиција и љубав према уметности, исказују таленти деце и младих, чиме се они подстичу на активно учешће у културном животу.

Ове године је и наша школа узела учешће у овој манифестацији која је одржана у суботу, 7. септембра 2024. Програм је традиционално, већ шести пут, изведен на отвореном, у Коњуши, граничном месту горњомилановачке и општине Кнић. Такмичили су се ученици виших разреда основне школе у четири категорије, а наше представнице биле су: Дуња Дабижљевић, 7/3 (стиховање), Миа Спасојевић, 7/2 (компоновање), Петра Трбољевац, 7/3 (илустровање) и Милица Михајловић, 8/2 (рецитовање).

Тема овогодишењег такмичења била је Добричина песма „Душа је…“. Млади уметници показали су свој раскошни таленат, а додељене су по три награде у све четири категорије. Најбоља у категорији илустровања била је наша Петра Трбољевац, која је оригиналном приступу теми заслужила највише оцене жирија. За компоновање, односно певање, 3. награду освојила је Миа Спасојевић, која је својим талентом измамила и велики аплауз бројне публике.

Фестивал „Добричино праскозорје” попримио је и међународни  карактер, спајајући младе таленте из целе Србије и Републике Српске и пружајући им могућност да учествују и уживају у богатом културно-уметничком програму. Ученици су уживали у лепотама Добричиног завичаја, дружили се са својим вршњацима и дали свој допринос очувању сећања на нашег великог песника. Сви учесници и ментори добили су вредне поклоне, а школа захвалницу за учешће. Одлична организација и топло гостопримство домаћина су разлог због кога смо им обећали виђење и следеће године.

Сандра Рудњанин, наставница српског језика и књижевности